Das Opern-Archiv
"D"
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |
Colin Balzer, Sophie Harmsen, Christian Immler, Patrick Fobeschin, Daniel Ochoa, Sarah Wegener, Tilman Lichdi, Robert Buckland. | |
alne | |
Frieder Bernius |
Véronique Gens, Edgaras Montvidas, Nicolas Courjal, Karine Deshayes, Nicanor, Satan. | |
alne | |
Hervé Niquet |
Andreas Daum, Inga Fischer, Jörg Warschinski, Martin Wölfel, Katarzyna Dondalska, Winfried Minkus. | |
Dynamic | |
Michael Klubertanz |
Lars Moller, Marfie-Belle Sandis, Cornelia Ptassek, Iris Kupke, Katharina Göres, Gundula Schneider. | |
Coviello | |
Tito Ceccherini |
Emilia Cundari, Herbert Handt, Franco Ventriglia, Bianca Maria Casoni, Mario Boriello, Robert el Haage. | |
alne | |
Armando La Rosa Parodi |
Jean-François Lapointe, Magdalena Kozená, Laurent Naouri, Amel Brahim-Djelloul, Yuri Kissin, Marie-Nocole Lemieux. | |
alne | |
Bernard Haitink |
Rodolphe Briand, Jean-Philippe Catzsse, Vincent Beliau, Claire Delgado-Bode, Estella Kaique, Flannan Obé. | |
alne | |
Chistophe Grapperon |
Mado Robin, Libero de Luca, Jacques Jansen, Jean Bortaire, Simone Lamaîre, Janne Pariat, Agnès Disney, Claudine Collart | |
alne | |
George Sebastian |
Alessandra Ruffini, Giuseppe Morino, Bruno Praticò, Serena Lazzarini, Thelma Badarò, Monica Benvenuti, Carmelo Caruso, Anna Beretta, Diego Cossu | |
Nuova Era | |
Carlos Piantini |
Eglize Gutiérez, Heather Johnson, James Morris, Yeghishe Manucharyan, Daniel Mobbs, Ellie Dehn, Stephanie Weiss, Gaston Rivero, Wanda Brister. | |
alne | |
Eve Queler |
Julia Bauer, Boris Grappe, Céline Soudain, Elodie Méchain, Christophe Berry, Anna Schaer, Céline Mellon. | |
alne | |
Miguel Ortega |
Sabine Devieilhe, Jean-Sébastien Bou, Roxane Chalard, Frédéric Antoun, Paul Gay, Hanna Schaer, Marion Tassou. | |
alne | |
Francois-Xavier Roth |
Josef Wagner, Nicolas Cavallier, Seth Carico, Jean-Francois Borras, Yosef Kang, Laura Aikin. | |
alne | |
Marc MvERSA |
Josef Wagner, Nicolas Cavallier, Seth Carico, Jean-Francois Borras, Yosef Kang, Laura Aikin. | |
alne | |
Enrique Mazzola |
Rodrigo Orrego, Spphie Fournier, Xavier Rouillon, Philippe Rouillon, Qin Du,Ferkemnat Andries, Cloete. | |
alne | |
Sroboljub Dinic |
Eleanor Steber, Anna Russell, Patricia Brooks, John McCollrn, Heinz Rehfuss, David Smith, Joseph Sopher. | |
vai | |
Eleanor Steber, Anna Russell, Patricia Brooks, John McCollrn, Heinz Rehfuss, David Smith, Joseph Sopher. | |
vai | |
Newll Jenkins |
Tamás Kobar, Beatrix Fodor, Gábor Bretz, Egit Károly. | |
HT | |
Pál Németh |
Hans von Welz, Thea Lawrencewic, Vladimir Smid-Kowar, Richard van Vrooman, Eva Brinck, Maria A. Harvey, Alois Perl, Erich Zureck. | |
alne | |
Uli Weder |
Hans von Welz, Thea Lawrencewic, Vladimir Smid-Kowar, Richard van Vrooman, Eva Brinck, Maria A. | |
alne | |
Sergio Rocchi, Sergio Bologna, Nicoletta Ceruti, Elena BertocchiFabio tartari, Alberto Rota, Mercello Merlini. Brgamo | |
alne | |
Antonio Brena |
Kinga Dobay, Thomas Volle, Christian Oldenburg, Peter Nyqvist, Rebecca Rasmussen, Markus Pettersson, Ludvig Lindström, Christina Nilsson. | |
alne | |
Olof Boman |
Vito Priante, Alessandro Codeluppi, Rosa-Anna Peraino, Giulio Mastrolotaro, Eufemia Tufamo, Rosa Sorice, Claudio Sgura, Vittorio Bari, Michele Bruno. | |
Dynamic | |
Marco Bedondini, |
Manuela Custer, Rosita Raimini, Domenico Colaianni, Massimiliano Barbolini, Piero Terranova, Cataldo Gallone, Sara Allegretta, Roberta Zaccaria, Giulia Petruzzi, Giacomo Rocchetti, Massimiliano Chiarolla, Filippo Morace | |
Dynamic | |
Arnold Bosman |
Domenico Colaianni, Stefania Donzelli, Magali Darmonte, Nicolas Rivenq, Soverio Flore, Luciano Miotto, Massimiliano Chiarolla, Midia Todisco, Luca Grassi, Mario Nistico. | |
Dynamic | |
Arnold Bosman |
Joan Sutherland, April Cantelo, William McAlpine, Hervey Alan, Denis Dowling. | |
alne | |
John Pritchard |
Yvonne Kenny, Anne Mason, Chris Merritt, Geoffrey Dolton, Sesto Bruscantini, Brownwen Mills, Christopjer Thornton-Holmes. | |
OR | |
David Parry |
Yvonne Kenny, Anne Mason, Brownwen Mills, Sesto Bruscantini, Geoffrey Dolton, Chris Merritt, Christopjer Thornton-Holmes | |
OR | |
David Parry |
Vesselina Genchova Vassileva, Cozmin Sime, Bruno Comparetti, Vincenzo Taormina, Christina Khosrowi, Karina Lavorel, Etienne Hersperger. | |
alne | |
Giovanni Pacor |
Simone Alaimo, Patricia Pace, Juan Diego Flórez, Ruben Amorétti | |
HOO | |
Josep Pons |
Simone Alaimo, Patrizia Pace, Vivica Genaux, Juan Diego Florez, Soraya Chaves, Ruben Amoretti | |
Dynamic | |
Josep Pons |
Gloria Scalchi, Patricia Pace, Simone Alaimo, Charkes Workman, Patricia Gentil, Pietro Tarantino. | |
alne | |
Andrea Licata |
Patrizia Pace, Gloria Scalchi, Cahrles Workman, Simone Alaimo. | |
alne | |
Andrea Licata |
Massimiliano Fichera, Marina Pia Moriyòn, Cristina Pastorello, Daniele Glaspari, Luca Favaron, Stefania Mioto | |
BG | |
Franco Piva |
Annick Massis, Jennifer Larmore, Pietro Spagnoli, Bruce Ford, Ashley Catling, Anne-Marie Gibbons | |
OR | |
Antonello Allemandi |
Ludmilla Andrew, Christian du Plessis, Maurice Arthur, John Tomlinson, Joan Davies, John Winfield. | |
OR | |
Alun Francis |
Mario Chiappi, Gastone Sarti, Eva Czapo, Benedetta Pecchioli, Teresa Rocchino, Mario Bolognesi, Carlo Gaifa, Gini Orlandini | |
BG | |
Brno Rigacci |
Mario Chiappi, Gastone Sarti, Eva Czapo, Benedetta Pecchioli, Teresa Rocchino, Mario Bolognese, Carlo Gaifa, Gini Orlandini. | |
NE | |
Brno Rigacci |
Yves Pruvot, Pierrick Boisseau, Susanne Bungaard, Angelica Catharriou, Francesco Toma, Philippe Do, Gillian Crichton, Francois Meens. | |
alne | |
Alberto Zedda |
Brigitte Hahn, Christine Neithard-Barbaux, Alessandra Palomba, Luca Canonici, Alfonso Antoniozzi, Nicola Mijanovic, Valery Ivanov, Jerome Varnier, Yann Beuron. | |
alne | |
Enrique Diemeque |
Irini Tsirakidis, Madeline Gray, Victoria Avetisyan, Arianna Zuckermann, Yeghishe Manucharyan, John Osborn, Daniel Mobbs, Douglas Jabara, Cameron Smith, Scott Reiburn. | |
alne | |
Will Crutchfield |
Renato Capecchi, Pieter van der Berg, Philip Langridge, Ans Philippo, Let Kiel, Peter Lehmann Bedford, Nico Boer. | |
alne | |
Jan Schaap |
Daniela Dessy, Franco Sioli, Simone Alaimo, Lauretta Perasso, William Matteuzzi, Giuseppe Lamazza, Armando Briostini, Gugliemo Gazzani | |
ARS nova | |
Antonello Allemandi |
Maria Ageles Peters, Roberto Scaltriti, Domenice Trimarchi, Susanna Rigacci, Sergio Tedesco, Adriana Cicogna, Vito Maria Brunetti, Gastone Sarti, Fabrizio Macciantelli | |
BG | |
Bruno Rigacci |
Brune de Simone, Maria Costanza Nocentini, Cristian Rubin, Elisabetta Andreani, Bruno Lazzaretti, Alberto Noli, Mauro Utzeri, Andrea Concetti, Enrico Turco, Angelo Nosoti. | |
BMG | |
Fabrizio Maria Carminati |
Vincenzo Taormina, Simon Bailey, Leonardo Cortellazzi, Christian Senn, Jessica Prat, Aurora Tirotta, Chae Jun Lim, Asude Carayavuz. | |
alne | |
Marco Giudarini |
Jessica Pratt, Simon Bailey, Christian Senn, Vincenzo Taormina, Aurora Tirotta, Leonardo Cartellazzi, Asude Karayavus, Chae Jun Lim, Jong Min Park, Eugeniy Stanmirov, Riccardo Massi. | |
alne | |
Marco Guidarini |
Katia Ricciarelli, Bruce Brewer, Jean-Paul Bogart, John Gibbs, Elaine Hammonds, Gerwyn Morgan,. | |
alne | |
Leslie Head |
Simone Alaimo, Cecilia Gasdia, Ernesto Palacio, Armando Ariostini, Adriana Molina, Maurizio di Benedetto. | |
alne | |
Massimo de Bernart |
Daniela Dessi, Adelisa Tabiadon, Rockwell Blake, Paolo Coni, Andrea Martin, Sergio Bertocchi | |
Nouva Era | |
Antonello Allemandi |
Ugo Benelli, Johanna Peters, Jill Gomez, Federico Davià, Elego Esparza, Malcolm Williams, Janet Hughes, Brian Donlan | |
foyer | |
David Atherton |
Alessandro Verducci, Patrizia Cigna, Marcin Bronikowski, Filippo Pina Castiglioni, Andrea Bragiotto, Nara Montefusco | |
BG | |
Marcelo Berdondini |
Yvonne Kenny, Janet Price, Bridget Bartlam, Clive Harré, Maurice Arthur, Christia du Plessis | |
alne | |
Alun Francis |
Mariella Devia, Denia Mazzola, Josef Kundlak, Barry Anderson, Carlo Striuli, Clara Foti | |
BG | |
Jan Latham-König |
Robin Leggate, Roderick Earle, Juan Diego Florez, Leah-Marian Jones, Andrea Rost, Anne-Marie Owens, Alessandro Corbelli, Alistair Miles, Jeremy White | |
alne | |
Carlo Rizzi |
Bonaldo Giaiotti, Yasuko Hayashi, Martine Dupuy, Ottavio Garaventa, Bruno dal Monte, Aldo Bottion, Nicola Pagliucci, Annunziata-Lia Lantieri | |
alne | |
Jahn Latham-König |
Mirko Palazzi, Simon Bailey, Mark Wilde, Dean Robinson, Irina Lungu, Ivana Dimitrijevic, Anne Marie Gibbson, Colin Lee, Majella Cullagh, Manuela Custer, Roland Wood | |
alne | |
Giuliano Carella |
Leonardo Monariale, Susanna Rigacci, Graziano Polidori, Adriana Cicogna. Vito Maria Brunetti, Enrico Fissore, Gastone Sarti | |
BG | |
Bruno Rigacci |
Cinzia Rizzone, Anna Rita Gemabella, Enzo Dara, Alessandro Baltinato, Andrea Porta, Enzo di Matteo, Giovanni Guerini | |
music-media | |
Fabrizio Maria Carminati |
Sumi Hwgang, Ulrike Malotta, Ludwig M ittelhammer, Gustavo Castilo Estrada, Jan Mash, Virgil Mischok, Benedikt Eder. | |
alne ** | |
Ulf Schirmer |
Floriana Sovilla, Diego d'Auria, Fausto Tenzi, Andrea Martin, Gastone Sarti | |
Nouva Era | |
Marc Andreae |
Nicole Cabell, James Westman, Massimo Giordano, Frank Lopardo, Brindley Sherratt. | |
OR | |
Mark Elder |
Maria Callas, Gianni raimondi, Gabriela Carturan, Giulietta Simionato, Nicola Rossi-Lemeni, Plinio Calabassi. | |
alne | |
Gianandrea Gavazzeni |
Beverly Sills, Shirley Verrett, Paul Plishka, Robert Lloyd, Stuart Burrows, Patricia Kern, Robert Tear | |
Universal | |
Julius Rudel |
Joan Sutherland, James Morris, Judith Forst, Michael Myers, Janet Stubbs, Gidon Saks, Ben Heppner. | |
alne | |
Richard Bonynge |
Katia Ricciarelli, Evgeny Nesterenko, Stefania Toczyska, Riccardo Lombardi, Francisco Araiza, Jorge Pita, Elena Zilio. | |
alne | |
Patane |
Dimitra Theodossiu, Sonia Ganassi, Fabio Sartori, Andrea Papi, Sonia Prina, Paolo Battaglia, Cristiano Olivieri. | |
Dynamic | |
Tiziano Severini |
Anne Mason, Nelly Miricioiu, Sarah Castel, Justin Lavender, Jonathan Gunthorpe, Jeremey White, Simon Bainbridge. | |
alne | |
Brad Cohen |
Nelly Miricioiu, Marianne Cornetti, Bruce Flower, Simon Orfila, Stefan Tänzer, Dritan Luca. | |
alne | |
Marian Vach |
Dimitra Theodossiu, Gian Luca Pasolinui, Riccardo Zanellato, Sonia Soliviy, Jose Maria Lo Monaco, Mauro Corna, Luigi Albani. | |
Dynamic | |
Fabricio Maria Carminati |
Dimitra Theodossiou, Gian Luca Pasolini, Riccardo Zanellato, Sofia Soloviy, Jose Maria Lo Monaco, Mauro Corna, Luigi Albani. | |
dynamic | |
Fabrizio Maria Carminati |
Elena Mosuc, Roberto Sacca, Nadia Krasteva, Robert Wörle, Ruxana Donose, Kwangchul Young, Ain Anger. | |
alne | |
Bernard de Billy |
Mariella Devia, Michele Pertusi, Laura Poverelli, Francesco Meli, Elena Belfiore, Marco Spotti, Cristiano Olivieri. | |
alne | |
Lü Jia |
Mariella Devia, Fernando Portari, Manuela Custer, Amedeo Moretti, Laura Poverelli, Giacomo Presti, Ugo Guagliardo. | |
alne | |
Marco Giudarini |
Giacomo Prestia, Mariella Devia, Laura Polverelli, Ugo Gugliardo, Fernando Portari, Manual Custer. | |
alne | |
Marco Guidarini |
Edita Gruberova, Sonia Ganassi, José Bros, Oren Gradus, Stephanie Atanasov, Francisco Brito, Markus Butter. | |
alne | |
Riccardo Frizza |
Angela Meade, Katharine Goeldner, Ildar Abdrazakov, Stephen Costello, Tamara Mumford, Keith Miller, Eduardo Valdes. | |
alne | |
Marco Armiliato |
Anna Netrebko, Elina Garanca, Elisabeth Kulman, Giacomo Prestia, Ildebrando D'Arcangelo, Francesco Melli. | |
alne | |
Evelino Pidò |
Anna Netrebko, Francesco Melli, Elisabeth Kulman, Peter Jelostis, Elina Garanca, Ildebrando D'Arcangelo, Dan Paul Dumitrescu. | |
alne | |
Evelino Pidó |
Anna Netrebko, Francesco Melli, Elisabeth Kulman, Peter Jelostis, Elina Garanca, Ildebrando D'Arcangelo, Dan Paul Dumitrescu. | |
alne | |
Evelino Pidó |
Edita Gruberova, Josep Bros, Sonia Prina, Jon Palazaola, Elina Garanca, Simon Orfila, Carlo Colombara. | |
alne | |
Andriy Yurkevich |
Kassimira Stoyanova, Stephen Costello, Zoriyana Kushpler, Carlos Osuna, Sonia Ganassi, Luca Pisaroni, Dan Paul Dumitrescu. | |
alne | |
Evelino Pidó |
Annick Massis - Pietro Spagnoli - Alfonso Antonozzi - Bruce Ford - Jennifer Lamore | |
alne | |
David Parry |
Pietro Spagnoli. Bruce Ford, Alfonso Antoniozzi, Annick Massis, Jennifer Larmore | |
OR | |
Antonello Allemandi |
Patrizia Cigna, Anna Maria Braconi, Claudia Marchi, Patrizio Saudelli, Giovanni gregnanin, Massimiliano Fichera, Alessandro Calmai, Gian Paolo Fiocchi, Dario Giorgele. | |
BG | |
Franco Piva |
Alfonso Antoniozzi, Elisabetta Scano, Adriana Cicogna, Paul-Austin Kelly, Elena Monti, Pietro Spagnoli, Bruno Pratico, Alfonso Antoniozzi, Bruce Ford, Clive Bayley. | |
OR | |
David Parry |
Luciana Serra, Angelo Romero, Giuseppe Morino, Elena Zilio, Enrico Fissore, Silvana Manga | |
Nuova Era | |
Carlo Felice Cillario |
Ekaterina Lekhina, Edgardo Rocha, Andrea Porta, Roberto de Candia, Eleonora Buratto. | |
alne | |
Giacomo Sagripanti |
Suzanna Merkova, Edgardo Rocha, Fiona Murphy, Alessandro Lungo, Alessandro Spina, Lucia Cirillo. | |
alne | |
Giacomo Sagripanti |
Renato Bruson, Raina Kabaivanska, Giuseppe Giacomini, Giuseppina Dalle Molle, Luigi Roni, Ambra Vespasiani, Tullio Pane. | |
alne | |
Daniel Oren |
Licinio Montefusco, Yasuko Hayashi, Sergio Bertocchi, Jadranka Jovanovic, Carlo del Bosco, Luisa Gallmetzer, Walter Brighi, Lucio Fo Lilela. | |
alne | |
Jan Latham-König |
Maurice Arthur, Della Jones, Eiddwen Harrhy, Janet Price, Yvonne Kenny, Christian du Plessis | |
OR | |
Alun Francis |
Doina Dimitriu, Yashuharu Nakajima, Carmen Gianantoniasso, Dejan Vatchkov, Sym Tokyurek, Milijana Nicolic | |
Dynamic | |
Antonino Fogliani |
Joan Sutherland, Luciano Pavarotti, Dominic Cossa, Spiro Malas, Maria Casula | |
DECCA | |
Richard Bonynge |
Luciano Pavarotti, Enzo Dara, Juan Pons, Kathleen Battle, Korliss Uecker. | |
DGG | |
James Levine |
Vincenzo La Scola, Alessandra Ruffini, Simone Alaimo, Roberto Frontali, Mariangela Spotorno | |
NAXOS | |
Pier Giorgio Morlandi |
Roberto Alagna, Angela Ghiorghiu, Roberto Scaltriti, Simone Alaimo, Elena Dan. | |
DECCA | |
Evelino Pidò |
Anna Maria dell'Oste, Massimo Giordano, Boaz Daniel, Alfred Sramek, Bori Keszei. | |
alne | |
Frédéric Chaslin |
Anna Nestrebco, Rolando Villazón, Leo Nucci, Ildebrando d' Arcangelo, Inna Los | |
alne | |
Alfred Eschwé |
Anna Netrebko, Rolando Villazón, Leo Nucci, Ildebrando d'Arrcangelo, Ina los. | |
alne | |
Alfred Eschewé |
Mariola Cantarero, Pietro Spagnoli, Cristina Pastrello, Matthew Polenzani, Ildbrano D | |
alne | |
Paolo Arivabeni |
Olga Pretyatko, Stefan Pop, George Petean, Lorenzo Regazzo, Eva Fiechtel. | |
alne | |
Jesus Lópes-Cobos |
Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecien, Erwin Schrott, Anne-Carolyn Bird. | |
alne | |
Maurizio Benini |
Nino Machaidze, Celso Albelo, Fabio Capitanucci, Erwin Schrott, Ruth Rosique. | |
alne | |
Marc Piollet |
Aleksandra Kurzak, Rolado Viazón, Juan Martín-Royo, Ambrogio Maestri, Cristina Obregón. | |
alne | |
Danielele Collegari |
Désirée Rancatore, Francesco meli, Fabio Maria Capitanucci, Nicola Uliveri, Annie Rosen. | |
alne | |
Gianpaolo Bisanti |
Stefano Antonucci, Luciana Serra, Luca Canonici, Maurizio Picconi, Elisabetta Tandura, Roberto Coviello | |
BG | |
Carlo Rizzi |
Hrachuhi Bassénz, Sergio Blazquez, Nicola Karnolsky, Jee-Hyun Kim, Deanne Wells, Melih Tepretmez. | |
alne | |
Cosima Sophia Osthoff |
Antonella Bandelli, Franco de Grandis, Adriana Cicigna, Giuseppe Constanza, Doina Palade | |
alne | |
Robero Abbado |
Montserrat Caballé, Ichado Menchakan, Boris Martinovitch, José Sempere, Yvonne Regalado , Rosa Martin | |
alne | |
Jose Collado |
Giulio Fioravanti, Renato Cioni, Marcella Robbe, Margherita Pogliano, Franco Ventriglia. | |
GDS | |
Bruno Rigacci |
Montserrat Caballe, Jerome Pruett, Louis Quilico, James Morris, Eleanor Bergquist | |
SRO | |
Eve Queler |
Alexandrina Pendatchnska, Amadeo Moretti, Ramòn de Andrès, Elgar Aliev, Daniela Barcellona | |
Dynamic | |
Emmauel Plasson |
Eleni Ioannidiou, Vincenzo Taormina, Rim Sae Kyung, Kim Ki Hyum, Christian Senn-Vasquez. | |
alne | |
Tiziano Severini |
Carmen Gianasttasio, José Bros, Sario Solari, Nicola Ulivieri, Ann Taylor. | |
OR | |
David Parry |
Ambragio Riva, Simone Alaimo, Luciana Serra, Nicoletta Cliento, Ernesto Palacio, Roberto Coviello, Diego D'Auria. | |
BG | |
Massimo de Bernart |
Montserrat Caballe, Shirley Verrett, Alfredo Kraus, Giuseppe Baratti, Ezio Flagello, Maria Vito-Brunetti | |
RCA | |
Ionel Perlea |
Joan Sutherland, Giacomo Aragall, Marilyn Horne, Ingvar Wixell, Graham Clark, Lieuwe Visser, John Brocheler, Piero de Palma, Richard Van Allan, Graeme Ewer, Nicola Zaccaria | |
DECCA | |
Richard Bonynge |
Philip Geling, Roderick Kennedy,Stafford Dean, Jonathan Summers, Alfredo Karaus, Paul Hudson, Robin Leggata, Joan Sutherland, Anne Howells, Michael Goldhorpe, Francis Egerton. | |
alne | |
Richard Bonynge |
Michele Pertusi, Mariella Devia, Marcelo Alvarez, Daniel BarcellonaAlessandero Svab, Pietro Terranova, Ernesto Panalriello. | |
alne | |
Renato Palumbo |
Mariella Devia, Michele Pertusi, Marcelo Álvarez, Daniela Barcellona, Carlo Bosi, Riero Terranova, Alessandro Svab, Jorio Zenaro, Elgar Aliev. | |
alne | |
Renato Palumbo |
Giorgio Surjan, Mariella Devia, José Bros, Jossie Perez, José Luis Sola, Francisco Santeago, Ernesto Morillo, Mikeldi Atxalandabaso, José Manuel Diaz, Ángel Rodriguez, Celestino Varela, Ángel Villa. | |
alne | |
Paolo Arrivabene |
Giorgio Surjan, Darina Takova, Gregory Kunde, Katharine Goeldner, Fulvio Oberto, Marco Camastra, Pierre Doyen, Philippe Talbot, Jean-Luc Ballestra, Bulent Kulekçi, Micele Govi. | |
alne | |
Giuliano Carella |
Sondra Radvanovsky, Gregory Kunde, Simón Orfila, Marianna Pizzolato, Josep Ruiz,Guillermo Ruiz Aviña, Jesús Cabrera, Juan Manuel Muruaga, Manuel Esteve, Victor García Sierra. | |
alne | |
Paolo Arivabene |
Anick Massis, Marius Brenciu, Angel Odena, Giovanni Battista Parodi.Antonio Poli, Yeves Saelens. | |
alne | |
Kenneth Montgomery |
Edita Gruberova, Ewa Podles, Josep Bros, Ildebrando D'Arcangelo, Alberto Feria, Francisco Javier, Santiago Herai, Jordi Casanova. | |
alne | |
Stephan Anton Reck |
Edita Gruberova, Alice Coote, Pavol dreslik, Franco Vassalo, Bruno Ribeiro, Christian rieger, Christopher Magiera, Eric Arman. | |
alne | |
Bertrand de Billy |
June Anderson, Marianna Pizzlato, Isamel Jordi, Mirco Palazzi, Pietro Picone, Chris de Moor, Roger Jarkim, Daniele Maniscalco, Ivan Tirion, Patrick Delcour. | |
alne | |
Paolo Arivabene |
Franco Vassallo, Edita Gruberova, Pavol Breslik, Alice Coote, Bruno Riberio, Christian Rieger, Christopher Magiera, Erik Arman, Steven Humes, Elisabrth Haag. | |
alne | |
Bertrand de Billy |
Anna Netrebko, Mariusz Kwiecien, Ildar Abrazakov, Michael Myers, Michaela Martens. | |
alne | |
Marco Armiliato |
Ha Young Lee, George Petean, Jun-Sang Han, Renate Spingler, Samir Pirgu, Alexander Tsymalyuk. Ziad Nehme. | |
alne | |
Simon Young |
Natalie Dessay, Joseph Calleja, Ludvic Tézier, Kwangchul Youn, Matthew Plenk, Philip Webb, Theodora Hanslowe. | |
alne ** | |
Patrick Summers |
Elena Mosuc, Francesco Meli, Fabio Maria Capitanucci, Vitalij Kowaljow, Saverio Fiore, Cristiano Olivieri, Federica Giansanti. | |
alne | |
Bruno Campanella |
Elena Musuc, Charles castronovo, Roberto Covatta, Jean Luc Ballestra, Silvia Tro Santafé, Paul Gay, Tijl Faveyts, Stefan Cefolelli. | |
alne | |
Julian Reynolds |
Marco Caria, Jessica Pratt, Ismael Jordi, Philippe Talbot, Alastair Miles, Christine Tocci, Erik Slik. | |
alne | |
Carlo Rizzi |
Yvone Kenny, Milla Andrew, Enid Hartle, Richard Greager, Chriatian du Plessis | |
alne | |
Alun Francis |
Renee Fleming, Bruce Ford, Nelly Miricioiu, Alistair Miles, Diana Montague | |
OR | |
David Parry |
Joan Sutherland, Huguette Tourangeau, Stuart Burrows, Cornelius Opthof, Ara Berbertian, Ariel Bybee, Daniel Sullivan. | |
Galla | |
Richard Bonynge |
Shirley Verrett, Motserrat Caballé, Ottavio Graventa, Affaele Arié, Giulio Fioravanti, Nella Verri | |
Myto | |
Carlo Felice Cillario |
Montserrat Caballe, Michele Vilma, Jose Carreras, Maurizio Mazzieri, Enrique Serra, Ruth Bezinian | |
LEGATO | |
Nello Santi |
Joan Sutherland, Huguette Tourangeau, Luciano Pavarotti, Roger Soyer, James Morris, Margreta Elkins | |
DECCA | |
Richard Bonynge |
Gloria Scalchi, Kallen Esperian, Gregory Kunde, Giovanni Furlanetto, Fabio Previati, Patricia Bicciré. | |
alne | |
Daniel Oren |
Carmela Remigio, Sonia Ganassi, Joseph Calleja, Riccardo Zanellato, Marizio Giossi, Cinzia Rizzone. | |
Dynamic | |
Fabrizio Maria Carminati |
Edita Gruberova, Sonia Ganassi, Juan Diego Flórez, Simón Orfila, Àngel Òrdena, Ana Nebot. | |
alne | |
Friedrich Haider |
Edita Gruberova, Sonia Ganassi, Juan Diego Frlórez, Àngel Òdena, Simón Orfelia, Ana Nebot. | |
alne | |
Friedrich Haider |
Gabriele Fontana - Joyce Di Donato - Eric Cutler - Marzio Giossi - Giovanni Furlanetto - Marion Ammann | |
alne | |
Evelino Pidó |
Svetlana Katcour, Katja Pieweck, Vincente Ombuena Valls, Jorge Vas de Carvajho, Alexander Tsymbalyuk, Mariana Gojceta-Silic. | |
alne | |
Niksa Bareza |
Mariella Devia, Mario Schmunk, Esther Andaloro, Marianna Pentscheva, Enrico Turco, Dario Solari. | |
alne | |
Riccardo Frizza |
Mariella Devia, Marianna Petecheva, Dario Schmunck, Dario Solari, Enrico Turco, Ester Andaloro. | |
alne | |
Riccrdo Frizza |
Ruth Ann Swenson, Dario Schmunck, Giovanni Furlanetto, Iano Tamar, Lionel Lhote, Paula Gardino. | |
alne | |
Evelino Pidó |
Mariella Devia, Anna Caterina Atonacci, Francesco Meli, Piero Terranova, Carlo Cigani, Paola Gardina. | |
alne | |
Antonio Fogliani |
Joyce DiDonato, Eliza van den Heever, Matthw Polenzani, Joshua Hopkins, Mattew Rose, Maria Zifchak. | |
alne | |
Maurizio Barbacini |
Agostino perrin, Carlo Meliciano, Virgilio Carbonari, Gianfranco Manganotti, Lina Rossin, Margherita Roberti, Emilio Savoldi, Ottorino Begali | |
MEL | |
Adolfo Gamozzo |
Tamás Altorjay, Attila Réti, Tamás Albert, Zoltán Kelemen, Timothy Entch, M´ria farkasréti, Júlia Varada, Lászlo Piskolti, Imre Rácz, Imre Gyuris, Gellert Farkás, Imre Fekete, Zoltán Lörincz, Ferenc Herczeg | |
AGORA | |
Tamás Pál |
Michele Pertusi, Roberto Servile, Rockwell Blake, Marco Spotti, Cesare Dina, Mariella Devia, Cristina Baggio, Paolo farnesi, Lorenzo Muzzi, Riccardo di Stefano, Mario Boccardo, Roberto carli, Enrico Paolillo. | |
alne | |
Ottavio Danatone |
Michele Pertusi, Mariella Devia, Rockwell Blake, Roberto Servile. | |
hardy | |
Ottavio Dantone |
John Reyea,Rockwell Blake, Ángelas Blancas,C.Y. Liao. | |
alne | |
Eve Queler |
Rachele Stanisci, Ivan Magri, Luca Grassi, Giorgio Surian, Luca Dell Amico, Leonardo Gramegna, Paola Spissu, Alexandar Stefanosky. | |
alne | |
Bruno Cinquegrani |
Montserrat Caballe, Luis Lima, Vincente Sardinero, Juan Pons, François Loup, Anna Ringart | |
Rodolphe | |
Armando Gatto |
Maria Agresta, Gregory Kunde, Mario Gassi, Leonardo Galeazzi, Mario Russo, Kremena Dilecheva. | |
BG | |
Roberto Rizzi Brignoli |
Maria Agresta, Mario Cassi, Gregory Kunde, Leonardo Galiazzi, Mario Russo, Kremena Dilcheva. | |
alne | |
Roberto Rizzi Brignoli |
Maria Stader, Dietrich Fischer-Diskau, Ernst Häfliger, Karl Hoppe, Werner Faushaber, Sieglinde Wagner, Heinz Maria Lenz | |
Line Music | |
Fernec Fricsay |
Joan Sutherland, Renato Cioni, Robert Merrill, Cesare Siepi, Kenneth Macdonald, Rinaldo Pelizzoni, Ana Raquel Satre | |
DECCA | |
John Prichard |
Anna Moffo, Carlo Bergonzi, Mario Sereni, Ezio Flagello, Pierre Duval, Corina Vozza, Vittorio Pandano | |
RCA | |
Georges Prêtre |
Anna Moffo, Lajos Cozma, Giulio Fioravanti, Paolo Washington, Pietro di Vietri, Glauco Scarlini, Anna Maria Segatori, Clara Mancini. | |
alne | |
Carlo Felice Cillario |
Beverly Sills, Alfred Kaus, Vicente Sardiniero, Robert Hale, Grayson Hirst, German Bustos, Grace Brame | |
GDS | |
Anton Guadagno |
Beverly Sills, Piero Cappuccilli, Carlo Bergonzi, Adolf Dallapozza, Justino Diaz, Patricia Kern, Keith Erwen | |
ATLAS | |
Thomas Schippers |
Giorgio Zancanaro, Luciana Serra, Alfredo Kraus, Miro Solman, Boris Martinovic, Desdemona Malvisi. | |
hardy | |
Angelo Campori |
Edita Gruberova, Paolo Gavanelli, Claes H. Ahnsjö, Helena Jungwirth, Francisco Araisa, Hans Franzen,Ferdinand Seiler. | |
alne | |
Michel Plasson |
Nicolae Herlea, Silvia Voinea, Florin Georgescu, Gabriel Nastase, Pompei Harasteanu, Lucia Cicoara, Nicolae Bartu | |
CRCL | |
Constantin Petrovici |
Edita Gruberova, José Bros, George Tichy, Dan Paul Dumitrescu, Cesar Gutierrez, Ray M. Walde, Zandra McMaster. | |
alne | |
Friedrich Haider |
Natalie Dessay, Ludovic Tézier, Sebastien Na, Nicolas Cavallier, Marc Laho, Yves Saelens. | |
alne | |
Evelino Pidò |
Patrizia Ciofi, Aquiles Machado, Alberto mastromarino, Riccardo Zanellato, Cristiano Oliveri, Gianluca Floris, Sandra Giuliodor. | |
alne | |
Keri-Lynn Wilson |
Renato Bruson, Mirella Devia, Vincenzo La Scola, Marco Bertini. | |
OA | |
Stefano Ranzani |
Patrizia Ciofi, Antonio Gandia , Roberto Frontali, Giorgio Surian, Ki Hyun Kim, Carlo Bosi, Alisa Zinovieva | |
alne | |
Robert Abbado |
Natalie Dessay, Ludovic Tézier, Salvatore Cordella, Marie-Thérèse Keller. Matthew Polenzani, Wangchul Young, Christian Jean. | |
alne | |
Evelino Pidó |
Patrizia Ciofi, Rolando Villazón, Robert Frontali, Roberto Scandiuzzi, Florian Laconi, Christian Jean, Marie-Nicoemieux. | |
alne | |
Marco Guidarini |
Patrizia Ciofi, Marie-Nicole Lemieux, Rolando Villazon, Roberto Frontali, Roberto Scandiuzzi, Florian Laconi, Christian Jean. | |
alne | |
Marco Guidarini |
Nicola Zaccaria, Giuseppe tadei, Leyla Gencer, Mirna Felice, Omberto Grilli, Rina Pallini, Bruno Sebastian, Giovanni Antonini, Augusto veronese, Alberto carusi. | |
alne | |
Gianandrea Gavazzeni |
Jacklyn Schmeider, Jerrold Poppe, Stephen Mosel, David Kellett, Judith A. Burbank, Ronald Nadli, Karen Pajak, Malcolm V.Couden III. | |
alne | |
Michael Fardink |
Ines Salazar, Natalia Biorro, Jacek Strauch, Konstantin Sfirirs, Sergei Homov, Fran Lubhan, Walter Pauritsch, Zoltan Galamb, Artis Kalnins, Istvan Szecsi. | |
alne | |
Dan Ratiu |
Nelly Miricioiu, David Soar, Graeme Broadbent, Andrew Mackenzie-Wicks, Yvonne Hord, Aldo di Toro, Emily Blanch. | |
alne | |
Richard Bonynge |
Donata D'Annunzio Lombardi, Dario Solari, Andeka Gorrototxategi, Francesco Pilamieri, Sonia Lubrini, Andrea Discontin, Carlo Bonarelli. | |
alne | |
Roberto Tolomelli |
Renato Capecchi, Miti Truccato-Pace | |
alne | |
Alfredo Simonetto |
Agnes Baltsa, Enzo Dara, Carlo Gaifa, Bianca Maria Casoni, Angelo Romero. | |
CBS | |
Gary Bertini |
Giorgio Gatti, Francesca Rinaldi, Daniela Gentile, Pietro Guarnera, Massimo Lannone | |
BG | |
Giorgio Proietti |
Maurizio Comencini, Susanna Rigacci, Roberto Scaltriti | |
BG | |
Bruno Rigacci |
Iolanda Meneguzzer, Aldo Bottion, Walter Alberti, Florindo Andreolli, Franco Ventriglia, Patride Venturi, Barbara Testa | |
MEL | |
Bruno Rigacci |
Lella Cuberli, Benedetta Pecchioli, Renza Casellato, Giulio Fioravanti, Alfredo Zanazzo, Carlos Tuand, Maria Minetto, Ferruccio Mazzoli, Ivan Del Manto | |
alne | |
Bruno Rigacci |
Patrizia Ciofi, Dario Schmunck, Andrew Schroeder, Laura Polverelli, Daniel Borowski. Francesco Meli. Clara Polito. Carlo Cigni. Bo Schunesson. | |
dynamic | |
Paolo Arrivabeni |
Majella Cullagh, Bruce Ford, Roberto Servile, Manuela Custer, Mirco Palazzi, Mark Wilde, Pariza Biccirè, Marco Vinco | |
alne | |
David Parry |
Majella Cullagh, Bruce Ford, Roberto Servile, Manuela Custer, Mirco Palazzi, Mark Wilde, Patrizia Biccirè, Marco Vinco | |
OR | |
David Parry |
Patrizia Ciofi, Dario Schmumck, Andrew Schroeder, Laura Polverelli, Daniel Borowski. Francesco Meli. Clara Polito. Carlo Cigni. Bo Schunesson | |
alne | |
Paolo Arivabene |
Christian du Plessis, Nuccia Focile, Paul Nilon, Ian Platt, Mark Glanville, Della Jones, Rico Serbo. Russell Smythe, John Treleaven, Eiddwen Harrhy | |
OR | |
David Parry |
Danilo Seraiocco,Luciana d'Intino,Ernesto Gavazzi, Michele Petrusi,Nuccia Ficile, Paolo Coni, Sergio Rocchi, Romano Emili, Barbara Fiorittoli,Giovanni Guerini, Mauricio Antonelli. | |
alne | |
Robero Abbado |
Johann Casimir Eule, Christian Helmer, Anna Agathonos, Claudia Braun, William Saetre, Melih Tepretmez, Richetta Manager, Georg Hansen, Jee-Hyun Kim, Sung-Kwang Park, Jerzy Kwika, Wolf-Rüdiger Klimm. | |
alne | |
Bernhard Stengel |
Beverly Sills, Placido Domingo, Susan Marsee, Louis Quilico, John Lankston. | |
GDS | |
Juius Rudel |
Susanne Marsee, Bevely Sills, Allan Glassman, John Alexander, Richard Fredricks, John Landston, David rae Smith,. | |
alne | |
Juius Rudel |
Susanne Marsee, Beverly Sills, Allan Glassman, David Rae Smith, Richard Fredricks, Donnie Ray Albert. | |
alne | |
Julius Rudel |
Edita Gruberova, Don Bernardini, Dolores Ziegler, Ettore Kim, Benoit Boutet, Merih Kazbek, François Richert, Francois Richert | |
Nightingale | |
Friedrich Haider |
Nelly Miricioiu, José Bros, Sonia Ganassi, Roberto Frontali, Graeme Broabend, Robin Leggate. | |
OR | |
Mauricio Benini |
Edita Gruberova, Jeanne Piland, Zoran Todorovich, Paolo Gavanelli, Manolito Mario Franz, Steven Humes. | |
alne | |
Friedrich Haider |
Edita Gruberova, Jeanne Piland, Zoran Todorovich, Paolo Gavanelli, Manolito Mario franz, Steven Humes | |
alne | |
Friedrich Haider |
Ana María Sánchez - Dolora Zajick - Josep Bros - Roberto Servile - Josep Fadó - C. Varela | |
alne | |
Yves Abel |
Carmela Pemigio, Massimiliano pisapia, Bruno Lazzaretti, Sonia Ganassi, Alberto Gazale, Etio Maria Tisi. | |
alne | |
Bruno Campanella |
Aleksandra Deshorties, Leonardo Capalbo, Geraint Bodd, Lea-Marian Jons, David Kemster, William Robert Allenby. | |
alne | |
Daniele Rustioni |
Nelly Miricioiu, Regina Nathan, Robert McFarland, Bruce Ford, Matthew Hargeaves | |
OR | |
David Parry |
Maria Billeri, Pailo Gavanelli, Gabriele Sagona, Ivan Magri, Gilda Fiume, Francesco Cortinovis. | |
alne | |
Sebastiano Rolli |
Leyla Gencer, Amedeo Zambon, Vincente Sardiniero, Antonio Lluch, Ferruccio Mazzoli, José Manzaneda. | |
MEL | |
Giuseppe Morelli |
José carreras, Rita Ricciarelli, Juan Pons, Laszló Polgar, Paolo Gavanelli, Harrie Peters, Jorge Pita | |
CBS | |
Oleg Caetani |
Majellah Cullagh, Nicola Alaimo, Giovanni Battista Parodi, Francisco Casanova, Thomas Walker, Gregorio González. | |
alne | |
Giuliano Carella |
Gregory Kunde, Paoletta Marrocu, Dimone del Salvio, Andrea Papi, Massimiliano Chiarolla, Dionigi D'Ostuni. | |
alne | |
Marcello Rota |
Graham Titus, Marco Pauluzzo, Dennis Petersen, César Hernández, Robert Milne, Michela Sburlati. | |
alne | |
Alberto Maria Giuri |
Inva Mula, Franck Ferrari, Mauro Corna, Karlis Rutentals, Arturo Chacón-Cruz, Francesco Ellero D'Artegna, Nicola Todorovich. | |
alne | |
Enrique Mazzola |
Rachel Harnisch, Ismail Jordi, George Petean, Vladimir Baykov, Igor Bakan, Gijs van der Linden, Stephan Adriane | |
alne | |
Paolo Carignani |
Rachel Harnisch, Marc Laho, George Petean, Vladimir Baykov, Igor Bakan, Gijs van der Linden, Stephan Adriae. Version Giorgio Battistelli, | |
alne | |
Paolo Carignani |
Joan Sutherland, Luciano Pavarotti, Spiro Malas, Monica Sinclair, Edith Coates | |
DECCA | |
Richard Bonynge |
Beverley Sills, Fernando Corena, Grayson Hirst, Muriel Greenspoon. | |
alne | |
Roland Gagnon |
Ewa Podles, Bruno Pratiò, Paul Austin Kelly, Mariella Devia, Edoardo Borioli, Nicolas Rivenq, Aldo Bramante, Ernesto Gavazzi, Umberto Bergna. | |
alne | |
Donato Renzetti |
Eva Mei, Anni nevrille, Stefanio carnevali, Juan Diego Flórez, Bruno Praticò, Paolo Orecchia, Raffaele Costantini, Cosimo Gregucci. | |
alne | |
Maurizio Benini |
Patrizia Ciofi, Juan Diego Florez, Nicola Ulivieri, Francesca Franci, Maurizia Burlando, Dario Benini, Filippo Bettoschi, Manuel Pietattelli | |
alne | |
Riccardo Frizza |
Natalie Dessay, Juan Diego flórez, Montserrat Caballé, Carlo Chies, Janina Baechle, Carlos Állvarez, Clemens Unterreiner, Conrad Huber. | |
alne | |
Yves Abel |
Natalie Dessay, Juan Diego flórez, Montserrat Caballé, Carlo Chies, Janina Baechle, Carlos Állvarez, Clemens Unterreiner, Conrad Huber. | |
alne | |
Yves Abel |
Natalie Dessay, Juan Diego flórez, Felicity Palmer, Alessandro Coberli, Donald Maxwell, Dawn French. | |
alne | |
Bruno Campanella |
Nino Machaidze, Lawerence Bownlee, Kiri te Kanawa, Ann Murray, Maurizio Muraro, James Courtney, Roger Andrews. | |
alne | |
Yves Abel |
Antonio Cassinelli, Jolanda gardino, Anna Moffo, Giulio Fioravanti, Giuseppe Campora, Teodoro Rovetta, Tommaso Trascati. | |
Galla | |
Franco Mannino |
Anna Moffo, Giuseppe Campora, Jolanda Gardino, Giulio fioravanti, Antonio Cassinelli, Teodoro Rovetta, Tommaso Farascati | |
MEL | |
Franco Mannino |
Ewa Podles, Bruno Pratico, Paul Austin Kelly, Mariella Devia, Eduardo Bortoli, Nicolas Rivenq, Aldo Branate, Ernesto Gavazzi. | |
DECCA | |
Renato Renzetti |
Maria costanza Nocentini, Giorgio casciari,Luciano Miotto, Milijana Nicolic, Eugenio Leggiadri-Gallani, Arturo Caoli, Giulia Martella, Franco recconi, Alessandro Pento. | |
NAXOS | |
Maurizo Conti |
Francesca Franci, Juan Diego Flórez, Dario Benini, Maurizia Burlando, Patricia Ciofi, Cristina Giardini, Nicola Uliveri, Filippo Betoschi, Claudio Radicia, Manuel Pierattelli, Simon Sagone. | |
alne | |
Riccardo Frizza |
Patrizia Ciofi, Juan Diego Flórez, Francesco Franci, Dario Benini, Nicola Ulivieri, Fillipo Bettoschi. | |
DECCA | |
Riccardo Frizza |
Natalie Dessay, Juan Diego Flórez, Felicity Palmer, Donald Maxwell, Alessandro Corbelli, Dawn French. | |
alne | |
Bruno Campanella |
Natalie Dessay, Juan Diego Flórez, Felicity Palmer, Donald Maxwell, Alessandro Corbelli, Dawn French. | |
alne | |
Bruno Campanella |
Natalie Dessay, Juan Diego Flórez, Montserrat Caballé, Janina Baechle, Clemens Unterreiner.. | |
alne | |
Yves Abel |
Sesto Bruscantini, Ruggero Raimondi, Augusto Pedroni, Alfredo Kraus, Marisa Zotti, Fiorenza Cossotto. | |
KU | |
Oliviero de Fabritiis |
Fiorenza Cossotto, Gabriel Bacquier, Luciano Pavarotti, Nicolai Ghiaurov, Piero de Palma, Ileana Cotrubas, Bruno de Franceschi | |
DECCA | |
Richard Bonynge |
Ewa Podles, Vincenzo Bello, Pablo Elvira, Boris Martinovich. | |
alne | |
Irme Pallo |
Gloria Scalchi, Luca Canonici, René Massis, Giorgio Surjan, Marilena Lauzenza, Ernesto Gavazzi | |
Cetra | |
Donato Renzetti |
Dmitri Hvorostovsky, Jennifer Larmore, Gregory Kunde, Vitalij Kowaljow, Barton Green, Angela Gilbert. | |
alne | |
Eve Queler |
Daniela Barcellona, Giuseppe Filianoti, Roberto Servile, Giovanni Battista Parodi, Aldo Bottion, Eleonora Contucci. | |
alne | |
Carlo Rizzi |
Daniela Longhi, Stefano Antonucci, Marcello Bedoni, Andrea Silvestrelli, Pailillo Silvano, Serena Farnocchia. | |
alne | |
Paul Kuhn |
Stefano Antonucci, Octavio Arevalo, Boris Martinovitch, Mariella Devia, Walter Omaggio, Anna Bonitatibus. | |
alne | |
John Naschling |
Mariella Devia, Warren Mok, Paul Plishka, Stephan Pyatnychko | |
alne | |
Eve Queler |
Adelina Scarabelli, Pietro Ballo, Alessandro Corbelli | |
Nuova Era | |
Federico Amendola |
Ugo Benelli, Susanna Rigacci, Roman Franceschetto, Giuseppe Manini, Paolo Pellegrini, Daniela Broganelli | |
BG | |
Fabio Maestri |
Valeri Esposito, Evguenyi Alexiev, Fabrice Mategna | |
alne | |
Marco Guidarini |
Janet price, Christian du Plessis, Margareta elkins, Gunnar Drago, Malcolm King, Ian Caley, Patricia Sabin. | |
GOD | |
Kenneth Montgomery |
Lois McDonall, Della Jones, Graham Clark, Christian du Plessis, Roderick Earle, Ian Caley, Roderick Kennedy, Joan Davies | |
OR | |
Alun Francis |
Brenda Harris, Ashley Holland, Raymond Ayers, Theodore Chletsos, Bruce Ford, Karin Wolverton, Anna Joblonski, Seth Keeton. | |
alne | |
Francesco Maria Colombo |
Leah Partridge, Justin Lavender, Mark S. Doss, Jeniffer Rivera, Bryan Jackson, Late Vetter, Richard Novak, Eugene Galvin. | |
alne | |
Antony Walker |
Barbara Quintiliani, Marco Caria, Vittorio Prato, Paolo Paolillo, Adriano Graziani, Ketevan Kemokidze, Annie Gill, Brandley Smoak. | |
alne | |
David Alger |
Melly Miricioiu, David Pershall, Andrew Craig Brown, Eric Barry, Jorge Prego, Helena Sabanovich, Jennifer Feinstein, Eric Downs. | |
alne | |
Lucasz Borowicz |
Antonietta Stella, Rina Corsi, Fedora Barbieri, Cesare Valletti, Piero de Palma, Giuseppe Taddei, Renato Capecchi, Giuseppe Modesti | |
Palladio | |
Tulio Serafin |
Margherita Rinaldi, Alfredo Kraus, Renato Bruson, Elena Zilio, Carlo Cava, Enzo Dara. | |
LEGATO | |
Gianandrea Gavazzeni |
Edita Gruberova, Monica Groop, Don Bernardini, Ettore Kim, Ulrica Precht, Anders Melander, Stefano Palatchi, Klas Hedlund | |
alne | |
Friedrich Haider |
Edita Gruberova, Deon van der Walt, Jacob Will, Laszlo Polgar, Armando Ariostini, Nadine Asher, Cornellia Kallisch,Miroslav Christoff. | |
alne | |
Adam Fischer |
Mariella Devia, Marcelo Alvarez, Ashley Holland, Susan Parry, Alessandro Coberlli, Alastair Milnes. | |
alne | |
Mark Elder |
Elena Mosuc, Mark Rucker, Amadeo Moretti, Carmen Oprisanu, Alaister Milnes, Alberto Rinaldi, Klara Uleman. | |
alne | |
Bruno Campanella |
Eglise Gutierrez , Ludovic Tezier , Marianna Pizzolato , Alessandro Corbelli , Elizabeth Sikora , Stephen Costello , Balint Szabo. | |
OR | |
Sir Mark Elder |
Majella Cullagh, Roberto Iuliano, Giuseppe Altomare, Chiara Chialli, Alessandra Fratelli, Simone del Savio. | |
Dynamic | |
Vito Clementi |
Diana Damrau, Piero Spagnoli, Bruno de Simone, María José Suaárez, Juan Diego Flórez, Silvia Tro Santafé, Jordi Casanova, Simón Orfelia. | |
alne | |
Marco Armiliato |
Erika Köth, Hermann Prey, Benno Kusche, Hendrikus Rootring | |
alne | |
Rario Rossi |
Enzo Dara, Luciana Serra, Alessandro Corbelli, Aldo Bertolo, Guido Pasella | |
Nuova Era | |
Bruno Campanella |
Ferruccio Furlanetto, Gregory Kunde, Lucio Gallo, Nuccia Focile, Claudio Giombi. | |
alne | |
Riccardo Muti |
Ezio Maria Tisi, Gianpiero Ruggieri, Patrizio Saudelli, Paola Antonucci, Guido Boesi | |
ARTE.NOVA | |
Wilhelm Keitel |
José van Dam. Mariola Cantarero, Marc Laho, José Julián Frontal, Luis Álvarez | |
alne | |
Giuliano Carella |
Isabel Rey, Ruggero Raimondi, Mark Laho, Olivedr Widmer, Valery Murga. | |
alne | |
Nello Santi |
Isabel Rey, Ruggero Raimondi, Juan-Diego Flórez, Olivedr Widmer, Valery Murga. | |
alne | |
Nello Santi |
Isabel Rey, Ruggero Raimondi, Juan-Diego Flórez, Olivedr Widmer, Valery Murga. | |
alne | |
Nello Santi |
Ruggero Raimondi, Oliver Widmer, Juan Diego Flórez, Isabel Rey, Valery Murga. | |
alne | |
Nello Santi |
Simone Alaimo, Anna Netrebko, Juan Diego Flórez, Mariusz Kwiecien, Anthony Laciura. | |
alne | |
Mauricio Benini |
Simone Alaimo, Patricia Ciofi, Norman Shankle, Marzo Giossi. | |
alne | |
Evelino Pidò |
Simone Alaimo, Norman Shankle, Patrizia Ciofi, Marzio Giossi. | |
alne | |
Evelino Pidó |
Montserrat Caballe, Claude Meloni, Jaume Aragall, Ryan Edwards, Gwynne Howell, Gerard Friedman, Odile Pieti, Gerard Friedman | |
Rodolphe | |
Gian-Franco Masini |
Nelly Miricioiu, Dario Schmunck, Nicola Alaimo, Mirco Palazzi, Karoly Szermeredy, Serena Malfi, Peter Gijsbertsen. | |
alne | |
David Parry |
Carmen Giannattasio, Colin Lee, Troy Cook, Graeme Broadbent, Loic Felix, Vuyani Milnde. | |
alne | |
David Parry |
Enzo tei, Mario Zanasi, Virginia Zeani, Anna Maria Rota, Mario Rinaudo, Silvano Pagliuca, Luigi Paulillo, Amadeo Rubino | |
MEL | |
Fernado Previtali |
Mariana Nicolesco, Giuseppe Morino, Paolo Coni, Francesca Franci, Vincenzo Alaimo, Giacomo Colafelice | |
Nuova Era | |
Massimo de Bernart |
Elise Gutierrez, Yegishe Manucharyan, James Westman, Tyrone Landau, Darcy Bleiker, Paul Reeves, Robert Gardiner, Jiri Prudic. | |
alne | |
Roberto Polastri |
Kassimira stroyanova, José Bros, Christopher Purves, Garaeme Broadbent, Loic FGélix, Brindley Sherratt, Christopher Turner, Riccardo Simonetti. | |
Dynamic | |
Mark Elder |
Nicolas Rivenq, Riccardo Zanellato, Roberto Servile, Enrico Cossutta, Giorgio Surjan, Luciano Leoni, Giuseppe Sabbatini, Giovanni Dattolo, Martino Laterza, Nicoló Rigano, Sonia Ganassi. | |
alne | |
Daniele Gatti |
Vesselina Kasarova, Giuseppe Filianoti, Alastair Miles, Simon Keenlyside, Carmelo Corrado Caruso, John Upperton, Robert Gleadow, Lee Hickenbottom, John Bernays, Andrew Slater, Martyn Hill, Nigel Cliffe. | |
OR | |
Mark Elder |
Vesselina Kasarova, Dmitry Korchak, Michael Fabiano, Stephen Powell, Daniel Lewis, Stephen Gaertner, Philip Cokorinos, Mark Kisinger.- | |
alne | |
Eve Queler |
Margreta Elkins, Alexander Oliver, Christian du Plessis | |
OR | |
James Judd |
Stefano Antonucci | |
BG | |
Massimo de Bernart |
Elfriede Trötschel, Gottlob Frick, Helen Rott, Ruth Lange, Helmut Schindler, Kurt Preuss. | |
alne | |
Joseph Keilberth |
Lilian Sukis, Judith beckmann, Theo Adam, Peter Hofmann, Rose Wagemann, Werner Hollweg. | |
alne | |
Marek Jankowski |
Camilla Milund, Alan Held, Birgit Remmert, Emily Magee, Piotr Beczala, Daniel Schmutzhard. | |
alne | |
Franz Welser-Möst |